העתקת עצים

עידן גיזום בע"מ - למען שימור וטיפוח העצים בישראל

העתקת עצים – מגנים על העצים בארץ!

על פי החוק כיום, כל עץ בוגר בישראל הוא עץ מוגן. על מנת לעקור עצים או להזיז עצים ממקומם, יש צורך באישור מיוחד מטעם פקיד היערות האזורי. כן, קראתם נכון: לא מדובר רק על עקירה של עצים, אלא גם על העתקת עצים – כלומר, העברה של עץ ממקומו למקום אחר, למטרות שונות, כמו בנייה במקום המקורי של העץ וכן הלאה. אנו בעידן גיזום מבצעים עבודות העתקה בכל הארץ ומתמחים בהעתקת עצי זית ועצי דקל בוגרים. ברשותנו ציוד העתקת עצים חדיש וביטוחים מקצועיים לעבודה שקטה ובטוחה.

לפרטים נוספים חייגו לעידן גיזום בע"מ – 050-8368817

העתקת עץ זית וקבלת אישור מיוחד

עצי זית הדורשים העתקה הם בד"כ עצים עתיקים בני מאות שנים היושבים באזורים בהם קיים פיתוח מאסיבי של תשתיות. העתקת עץ זית צריכה להתבצע בשלבים וקיימות מספר פעולות אשר חייבות להיות מבוצעות אם רוצים שהעץ ישאר בחיים.

כאשר יש צורך כלשהו בהוצאה של עץ זית ממקומו, וישנו רצון להעביר את העץ למקום חדש, יש להגיש לרשויות טופס העתקה ולקבל אישור העתקת עצים באופן ספציפי עבור העץ המדובר. ללא אישור כזה, אדם שינסה לעקור או להעתיק עץ זית ממקומו, יעבור בכך עבירה פלילית המנוגדת לחוק. זאת, כאמור, גם אם המטרה היא העברה של העץ למקום חדש. ההעברה צריכה להיות מבוצעת באמצעות חפירה, הנפה וחייבת להיות מבוצעת על ידי חברה המתמחה בטיפול בעצים

 

העתקת עצים בוגרים

במקרים רבים, נעשה ניסיון להעתיק עצים בוגרים ממקומם. יש לפעולה זו סיבות שונות, כמו שינוי ייעוד הקרקע באזור, רצון לשתילה של עצים באזורים מסוימים, ללא המתנה לקליטה ולצמיחה של שתיל צעיר, וכן הלאה. העתקת עצים צעירים היא עניין פשוט – מעבירים את העצים הצעירים מן המכלים בהם הם גדלים בתקופה הראשונה במשתלות, ישירות אל האדמה שבה רוצים לנטוע את העץ. העץ הצעיר נקלט בקרקע במהירות, וצומח בה היטב. אך לעומת זאת, העתקת עצים בוגרים מורכבת הרבה יותר. עצים בוגרים חווים טראומה כאשר עוקרים אותם מאדמתם, ואף על פי שהם מועברים במהירות למקומם החדש, ונשתלים מחדש באדמה, ישנו סיכון גבוה לכך שהעץ לא ישרוד במקומו החדש. הקיצוץ של הענפים והטראומה של העקירה עלולים למנוע מן העץ להשריש היטב במקום החדש.

בנוסף, עקירת עצים לצורך העתקה שלהם כרוכה בקיצוץ משמעותי של ענפי העץ, על מנת להקל על הקליטה של העץ במקומו החדש. התוצאה היא עץ שבור ופגוע, אשר ייאלץ להשתקם ולגדול מחדש, דבר שאורך זמן רב. כל אלה מראים בבירור מדוע ישנה התנגדות להעתקת עצים שלא לצורך משמעותי, ומדוע יש צורך באישור העתקת עצים מן הרשויות.

העתקת עצים בשנת השמיטה

חשוב להזכיר בנושא העתקת העצים גם את הנושא של שנת השמיטה. בשנת השמיטה, על פי ההלכה, אין לטפל ולהשביח את האדמה ואת הצמחים שבה. ישנם מקרים שבהם מותר להעתיק עצים גם בשנת השמיטה, בעיקר כאשר מדובר בהעברה שנועדה לצורך השטח במקום צמיחת העץ, ולא לצורך טיפול מיוחד בעץ. עם זאת, לפני ביצוע של העתקת עצים בשנת השמיטה, רצוי להתייעץ עם סמכויות הלכתיות מתאימות, על מנת לוודא שהפעולה מותרת מבחינה הלכתית, ושניתן לעקור את העץ ממקומו וגם לשתול אותו מחדש במקום המתאים לו.

כריתת עצים

גיזום עצים

טיפול בעצים

לתיאום שירות

מלא את הפרטים ונחזור אלייך במהרה.
התקשרו
דילוג לתוכן